Soczewki kontaktowe - Pytania

Czy soczewki mogą utknąć za gałką oczną?
Jest to niemożliwe. Oko pokrywa cienka błona, która łączy się z wnętrzem powiek, więc soczewka nie może przesunąć się poza przednią powierzchnię oka.


Czy soczewki są wygodne podczas noszenia ?
Miękkie soczewki kontaktowe wykonane są z najnowszych materiałów silikonowo-hydrożelowych, są komfortowe, łatwe w użyciu, a przyzwyczajenie się do nich wymaga tylko kilku minut. Wiele osób twierdzi, że prawie w ogóle ich nie czuje.


Czy soczewki mogą przykleić się do oka?
Jeżeli korzystamy z soczewek zgodnie z zaleceniami specjalisty, używamy środków do pielęgnacji soczewek, taki przypadek nie powinien mieć miejsca. Soczewki można łatwo zdjąć, stosując metodę zaleconą przez specjalistę. Przy odrobinie cierpliwości zawsze da się je wyjąć.


Czy uciążliwa jest pielęgnacja soczewek kontaktowych ?
Pielęgnacja soczewek jest prosta i nie sprawia użytkownikom kłopotu. Wystarczy jeden rodzaj płynu do czyszczenia, płukania i przechowywania.
Natomiast soczewki jednodniowe w ogóle nie wymagają czyszczenia – po prostu po użyciu się je wyrzuca.


Czy można zgubić soczewki? Czy mogą wypaść z oczu?
Prawdę mówiąc w ekstremalnych przypadkach może się to zdarzyć. Jednak odpowiednio dobrane i dopasowane soczewki praktycznie zawsze pozostają na swoim miejscu. Nawet w rzadkich przypadkach, kiedy soczewka się przesuwa, nadal zostaje na powierzchni oka i można ją z powrotem przesunąć na właściwe miejsce.


Czy nastoletnia młodzież może nosić soczewki kontaktowe?
To zależy wyłącznie od dojrzałości i odpowiedzialności użytkownika. Wiek nie jest tu istotny lecz stosowanie zasad higieny i pielęgnacji soczewek. Najczęściej nastolatki zaczynają nosić soczewki w wieku 16 lat.


Czy po 40. roku życia można nosić soczewki kontaktowe?
Tak. Dostępne są przecież soczewki dwuogniskowe i wieloogniskowe do patrzenia w dal i do bliży. Chociaż z wiekiem oczy szybciej się wysuszają, najnowsze materiały, z których wykonuje się soczewki, zapewniają lepszy niż kiedykolwiek całodzienny komfort.


Czy noszenie soczewek kontaktowych prowadzi do częstych infekcji oka?
Zdarzają się dolegliwości oka związane z używaniem soczewek, jednak w większości są one wynikiem niewłaściwego czyszczenia lub pielęgnacji. Jeśli użytkownik zapoznał się z zasadami dotyczącymi noszenia soczewek i będzie postępował zgodnie z zaleceniami specjalisty, znacznie obniży ryzyko infekcji.


Czy mając astygmatyzm można nosić soczewki kontaktowe?
Dla osób z astygmatyzmem stworzono soczewki kontaktowe, które utrzymują właściwą pozycję na oku dzięki naturalnym mrugnięciom powiek. Więcej na temat torycznych soczewek kontaktowych dowiesz się od naszego specjalisty.


Czy można spać w soczewkach kontaktowych?
Są już dostępne soczewki kontaktowe, w których można spać, a nawet nie ściągać ich przez wiele dni. Jednak to specjalista powinien ocenić czy taka opcja jest dla użytkownika soczewek odpowiednia.


Czy ważne są częste badania kontrolne?
Tak. Bardzo ważne są regularne badania kontrolne w terminach wyznaczonych przez lekarza specjalistę, który skontroluje stan zdrowia oczu.

 

  • ŚLEDŹ NAS NA:

  • UMÓW SIĘ NA BADANIE
    Opole, ul. Ozimska 9-11 tel. 77 456 52 93
    Opole, ul. Krakowska 34-36 tel. 77 402 20 15
    Krapkowice, oś. XXX-lecia 17 tel. 601 913 103
Script logo